Pozitívne účinky kávy na ľudské telo

7 pozitívnych účinkov kávy na ľudské telo

Káva je celosvetovo najobľúbenejším horúcim nápojom. Denne sa jej vypije okolo 2,25
biliónov šálok. A napriek tomu, že vedci ešte nepreskúmali všetky možné účinky kávy na ľudský organizmus, tak máme zatiaľ k dispozíci 7 faktov o pozitívnych účinkoch, o ktorých ste možno nevedeli.


1. Pomáha pri psychickej záťaži

Kofeín v káve stimuluje centrálny nervový systém, vďaka čomu sa náš mozog stáva aktívnejším. Káva preto podporuje človeka v tvorivosti, zlepšuje jeho pozornosť,
dokonca aj krátkodobú pamäť. V čase, keď sa vieme príliš ťažko sústrediť, je káva výborným riešením, vďaka ktorému môžeme zvýšiť činnosť mozgu a tým aj schopnosť sústrediť sa, učiť sa a ľahšie si pamätať dôležité informácie.


2. Pomáha pri fyzickej záťaži 

Kofeín okrem nervového systému stimuluje aj činnosť srdca a krvného obehu, vďaka čomu máme viac energie, ktorú potrebujeme pri fyzickej činnosti. Zvýšením krvného tlaku tiež pomáha pri problémoch s hypotenziou ( nízkym krvným tlakom) a zúženie mozgových ciev, zase priaznivo pôsobí pri niektorých typoch bolesti hlavy. Nie je preto divu, že je kofeín súčasťou aj niektorých liekov proti bolesti hlavy. Pozor však, pre ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom alebo citlivosti na kofeín, musí byť dávka kofeínu po porade s lekárom obmedzená alebo úplne vylúčená. Všeobecne je známy fakt, že ak si dáte v kaviarni ristretto 100%nej arabiky dostanete do tela iba málo kofeínu, no a v prípade bezkofeínovej kávy je obsah kofeínu takmer mizivý.


3. Pomáha predísť Parkinsonovej a  Alzheimerovej chorobe

Parkinsonova choroba je vážne ochorenie nervového systému, ktorou trpí viac ako 6 miliónov ľudí zväčša po 50tom roku života. Kofeín pôsobí podobne ako lieky proti parkinsonovej chorobe a tak sa vedeckými štúdiami podarilo dokázať, že u ľudí, ktorí pijú pravideľne kávu, je riziko tohoto ochorenia o 30% menšie. Vysokým cholesterolom sa môže ďalej poškodiť ochranná bariéra mozgu, čo môže mať za nésledok ochorenie Alzheimerom. Vedci však dokázali, že trvalé pitie kofeínu pomáha chrániť túto ochrannú bariéru a pomáha tak predísť tomuto ďalšiemu vážnemu ochoreniu.


4. Stimuluje trávenie

Látky v káve pôsobia priaznivo dokonca aj na činnosť hrubého čreva a jeho prečistenie. Dokonca sa má za to, že vďaka tejto funkcii znižuje náchylnosť na zhubné ochorenia hrubého čreva. Nikdy by ste ale nemali piť kávu na prázdny žalúdok a taktiež môže mať táto stimulácia trávenia opačný, teda negatívny efekt u ľudí s poruchami trávenia.


5. Podieľa sa na ochrane zubnej skloviny 

Výskumníci zistili, že v čersto pripravenej šálke kávy pôsobia antibakteriálne látky, ktoré sa podieľajú na ochrane zubnej skloviny a odstránení nepríjemného povlaku na zuboch. V kombinácii s osvedčenými metódami dentálnej hygieny je pitie kávy prospešné.


 

6. Káva a krása

O káve sa hovorí, že je v prvom rade nápomocná pri redukcii hmotnosti. Aby mala káva účinok na chudnutie, bolo by potrebné vypiť veľké množstvo tejto tekutiny. Ale! Tento nápoj je pri redukcii váhy nápomocný a môžeme ho bez problémov zaradiť do životosprávy spojenej s redukciou hmotnosti alebo zdravého životného štýlu. Navyše nám pomáha zvýšiť výkon pri cvičení vďaka kofeínu. Okrem toho Sóc z kávy sa používa do mydiel a kozmetiky na pleť. Zrniečka slúžia ako píling a kofeín dodáva pokožke svieži vzhľad.


7. Káva dodáva pocit šťastia a spokojnosti

Káva vďaka všetkým už spomenutým vlastnostiam
pomáha človeku zvládať každodenné povinnosti a aj vďaka jej aróme a chuti je pre ľudí uspokojením. Vdychované arómy kávy dokonca pôsobia aj proti astmatickým ochoreniam. Kofeín ďalej zvyšuje koncentráciu dopamínu, ktorý pôsobí v určitých častiach nášho mozgu a dodáva človeku motiváciu dokonca aj pocit šťastia. Pozor ale, káva nepomáha znížiť stres. Nezabúdajme, že pri stresových situáciách máme už dostatočne vysoký krvný tlak, takže ho už ďalej zvyšovať prostredníctvom kofeínu nechceme.


Či už je pre vás týchto 7 faktov novinkou alebo nie, vedzte že všetky účinky kávy sú
u každého jedinca odlišné v závyslosti od jeho životného štýlu, okolitého prostredia a samotnej jedinečnosti človeka. Nezaškodí aj spomenúť starú ľudskú múdrosť : „všetko s mierou“ 🙂


Aktualizované: 30.5.2019

Zdroje:

AUGUSTÍN, J. : Pri káve o káve a kávovinách.  Vydavateľstvo YOTA s.r.o. v Brne 2016  ISBN: 978-80-7462-851-1

0 komentárov k “7 pozitívnych účinkov kávy na ľudské teloPridajte vlastný →

Pridaj komentár