Export a praženie kávy

Export a praženie kávy sa dá zaradiť do fázy, kedy kávové zrnká opúšťajú krajiny svôjho pôvodu. Dôraz sa kladie na kvalitu zrnka, spôsob spracovania a hlavne kvalita spracovania kávových zŕn, podľa ktorých sa určí aj ich hodnota.


Káva sa po spracovaní triedi podľa veľkosti, hmotnosti a farby. Vytriedená káva sa balí podľa kvality. Do ochranných vriec sa balí káva výberová a veľké kávové spoločnosti zvyknú prevážať kávu skôr v kontajneroch, čo je menej kvalitný spôsob prepravy. Výberová káva je káva, ktorá je vytriedená podľa kvality, podľa chuti, väčšinou je známa oblasť pôvodu a odroda kávy. Pražiar si kávove zrná podľa krajiny pôvodu a kvality zrna starostlivo vyberá a napraží tak, aby nezničil jej prirodzené chute.

Monzúnová káva

Monzúnová káva pochádza z plantáží v Indii, od kiaľ sa v minulosti káva prepravovala do Európy Lodnou dopravou. V dôsledku monzúnov bola káva na lodiach vystavená bičovaniu vetrom a dažďom. Káva tak poďa ľudí získavala špecifickú chuť a preto sa aj v dnešnej dobe nechávajú zrnka kávy vystavovať podmienkam podobným, ako si zažívali v minulosti pri preprave do Európy.


Praženie je jednným z najdôležitejších procesov celej kávovej cesty. Vďaka Maillardovej reakcii sa počas praženia  zo surového zrna stáva zrnko, ktoré získava jedinečnú vôňu a chuť a farbu. Zrnko kávy zmäkne a je pripravené na prípravu kávového nápoja. Pražiar praží kávu podľa toho, aký chutový profil chce dosiahnúť. To znamená, že rovnaké zrnká kávy môžu mať v šálke úplne inú chuť, ak sú napražené iným spôsobom. Ako ale zistiť či je káva správne napražená?

1. Svetlo pražené zrnká sa používajú na prípravu filtrovanej kávy, aby sa zachovala pestrosť chutí, ktoré bez tlaku z tmavšie pražených káv nevieme dostať.

2. Stredné praženie sa používa na prípravu káv v espresso kávovaroch, kde je vyvýjaný tlak 9 barov.

3. Tmavé praženie sa využíva v prípade chuťovo a kvalitatívne nižších triedach zŕn, kde je potrebné naopak zničiť chuť kávy a zahladiť prípadné vady a fľaky zrniek. Tmavé praženie je možné spoznať tak, že oleje, ktoré by mali byť vo vnútri zrnka sú na jeho povrchu, káva je mastná a má tmavé zafarbenie. V šálke cítiť horkastú chuť spáleného zrnka.

Počas praženia však ide do slova o sekundy a stupňe praženia, pretože len o stupeň vyššie pražená alebo o pár sekúnd dlhšie pražená káva bude mať iné chuťové vlastnosti. Preto, môžeme praženie kávy považovať za hotovú vedu, pretože pražiari musia nájsť ten najlepší spôsob praženia pre každú kávu. Keď ju nájdu, plnoautomatizované pražičky sa postarajú o to, aby bola daná káva vždy napražená rovnako. Upražené kávove zrnká sa nechávajú odstáť, aby sa z nich vylúčilo prebytočné CO2 a balia sa do špeciálnych sáčkov s jednosmerným ventilom, ktorý neprepúšťa vzduch. Káva v takomto sáčku má svoju prvotriednu čerstvosť približne do jedného mesiaca od upraženia.

Záver

Cesta kávy končí vo vašej šálke, buď vďaka baristovi, ktorý svoju prácu robí poctivo, alebo vďaka vám samím, stlačením gombíka na vašom domácim kávovare. Každý, kto pripravuje kávový nápoj pre seba, alebo pre druhého by si mal uvedomiť, že práca všetkých pestovateľov, pražiarov a iných odborníkov, sa práve nachádza vo vaších rukách.


Cesta kávy

PestovanieZberMetódy spracovaniaExportPraženie 


Použité zdroje

Knižné zdroje :

Moldvaer, A., Preklad: Viktor Klimo : Káva na každý deň.  Vydavateľstvo IKAR 2016 ISBN: 978 – 80 – 5515 – 148 – 9

AUGUSTÍN, J. : Pri káve o káve a kávovinách.  Vydavateľstvo YOTA s.r.o. v Brne 2016  ISBN: 978-80-7462-851-1

SZABÓ, P. : Cesta kávy. 2017, ISBN: 978-80-89731-26-8í

0 komentárov k “Export a praženie kávyPridajte vlastný →

Pridaj komentár