Slovenská káva zožala celosvetový úspech

Great Taste Awards sú prestížne potravinárske ocenenia, kde vyše 500 porotcov – známych šéfkuchárov a odborníkov na gastronómiu, hodnotí chuť potravín z celého sveta. Ak je chuť produktu výnimočná, získa jednu, dve alebo dokonca až tri zlaté hviezdy. Všetky hodnotené výrobky sú zbavené obalu a rozdelené do niekoľkých kategórií. Konkurencia je silná a degustácia všetkých výrobkov trvá porotcom niekoľko týždňov.

Tento rok znamenal veľa aj pre Slovenskú kávovú scénu, pretože svoje ocenenie Great Taste získali po prvý raz až dve slovenské pražiarne!

V roku 2018 svoje hviezdy získali aj kávy pražené na Slovensku

Etiópia od Zlatého Zrnka sa tak stala prvou a zatiaľ jedinou Slovenskou kávou, ktorá získala v tejto prestížnej súťaži 2 Hviezdy.

Pražiarne Zlaté Zrnko a Green Plantation sa tak môžu tešiť tomuto významnému úspechu, pretože chuť káv označených nálepkou Great Taste je skutočne výnimočná.

Pre Green Plantation ziskali svoje hviezdy tieto kávy :

  • odrodová Columbia Lucero (100% Arabica) – 1 Star
  • zmes Basic Barista Espresso blend ( 100% Arabica) – 1 Star

Pre Zlaté Zrnko získali svoje hviezdy tieto kávy:

  • odrodová Etiópia (100% Arabica) – 2 Stars
  • zmes Emília (100% Arabica) – 1 Star
  • zmes Rómeo (15% Robusty) – 1 Star

Hodnotenia porotcov:

Etiópia má bohatú škvrnitú krému, zaujala nás najmä kvetinová vôňa, doplnená chuťou čučoriedok a sušených sliviek. Jemná sviežosť na konci putuje do výraznejšej kyslosti. Niektorým odborníkom sa páčila dochuť, niektorým až tak nie, ale všetci sa zhodli na tom , že táto káva je vynikajúca.

Emília má na začiatku príjemnú horkosť, ktorá prekrýva ovocnosť v káve. Zároveň je lahodná ako maslo a dobrý pocit v ústach prináša vynikajúca rovnováha, ktorá prechádza do sladkej dochuti.

Rómeo má v pozadí príjemné ovocné tóny, ale mierne dominuje chuť príjemnej robusty, ktorá sa v malom množste v káve nachádza.

Čo presne znamená počet hviezd na produkte?

3-Stars : EXQUISITE

Extra špeciálna chuť, menej než 3% produktov ročne získajú toto ocenenie.

2 – Stars : Outstanding

Nad rámec výborná chuť menej než 15% produktov ročne získa toto ocenenie.

1- Star : Simply Delicious

Produkty, ktoré majú jednoducho fantastickú chuť, približne 25% produktov získa ročne toto ocenenie.

Celkové výsledky Great Taste Awards 2018

Celkovo z 12 634 výrobkov dostalo 3 hviezdičky iba 192 potravín, 1 207 potravín získalo 2 hviezdičky a 3 254 potravín získalo jednu hviezdičku Great Taste. Zo Slovenska získali svoje hviezdy aj ďalšie slovenské produkty, ktoré si môžete prezrieť na oficiálnej stránke Great Taste Awards .  

0 komentárov k “Slovenská káva zožala celosvetový úspechPridajte vlastný →

Pridaj komentár