Ako si pripraviť kávu pomocou Hario V60

Hario V60 je vynález japonskej firmy Hario a v súčastnosti sa teší veľkej obľube.  Táto tradičná japonská firma je vo svete známa aj výrobou vákuových kávovarov. K dispozícii sú sklenené aj porcelánové  a plastové filtre, do ktorých sa vkladá filtračný papierik. Príncíp prípravy kávy sa podobá chemexu, avšak kávu si môžme filtrovať už priamo do obľúbenej šálky.

Ako si pripraviť dobrú kávu?

1. Odvážim kávu

Základný recept znie, že na gram kávy použijem 15 ml vody. Teda na 300ml hotového nápoja potrebujem približne 20g stredne hrubo namletej čerstvej kávy. Ideálne odrodovej, svetlejšie praženej, aby vynikli špecifické chute danej odrody, vhodnej na tento spôsob prípravy ( info u predajcu alebo na zadnej strane obalu )

2. Zohrejem vodu

Nechám zovrieť väčšie množstvo vody a chvíľu počkám, kým teplota klesne na cca 93 °C, aby som neznehodnotil nápoj príliš vysokou teplotou.

3. Premyjem filter

Zatiaľ založím papierový filter a premyjem ho trochou vody, aby sa zbavil pachute. Vodu vylejem. Premytím zároveň predhrejem spodnú časť nádoby, káva sa tak dlhšie udrží teplá.

4. Kvitnutie kávy

Do filtra nasypem kávu a opatrne zvlažím asi 50ml horúcej vody. Počkám pol minúty. Tento proces sa volá  kvitnutie. Káva rozvíja svoje arómy a vo filtri unikajú bublinky CO2.

5. Opatrne filtrujem

Opatrne dolievam krúživým pohybom vodu tak, aby sa filter naplnil a káva príliš nemútila. Oplatí sa investovať do špeciálnej konvičky s úzkym dlhším ústím. Tak môžem rovnomerne dolievať vodu bez mútenia usadeniny.

6. Koniec filtrácie

Celá filtrácia by mala prebehnúť do 3-4 minút. Ten najlepší čas objavíte experimentovaním alebo vyhľadaním receptu pre danú kávu. Dlhšie ako štyri minúty nie je kávu vhodné filtrovať, lebo začne uvoľňovať nežiaduce látky.

Nejaké otázky?

Ako mám namlieť kávu na V60?

Hario V60 vyžaduje stredne hrubé mletie, aby sa káva vylúhovala tým správnym spôsobom a pretiekla filtrom v stanovenom čase. Na espresso je káva jemno zomletá, v moke na hrúbku kuchynskej soli a na Hario V60 a Chemex ešte trochu hrubšie. Najhrubšie mletie má ale Frenchpress.

Ako viem, kedy má voda správnu teplotu?

Správna teplota na filtráciu je cca 93 °C, aby sa neznehodnotil nápoj príliš vysokou teplotou. Hneď po zovretí môžeme premyť filter, tomu vyššia teplota nevadí. Zatiaľ sa voda trocha ochladí na správnu teplotu.

Káva sa filtruje príliš rýchlo alebo pomaly…

Ak sa káva filtruje príliš pomaly, je príliš najemno zomletá. Čas filtrácie ale nepredlžujte, radšej ju predčasne ukončite. Vaše chuťové poháriky ako aj zdravie sa vám poďakujú. Nabudúce zomelte kávu trochu na hrubšie. Ak sa káva filtruje príliš rýchlo, znamená to, že káva je namletá príliš nahrubo. Nabudúce vyskúšajte o trochu jemnejšie mletie.

Druhy Hario V 60
Najčastejšie si môžete vybrať medzi Plastovým keramickým a skleneným Hariom V60.

0 komentárov k “Ako si pripraviť kávu pomocou Hario V60Pridajte vlastný →

Pridaj komentár