Zelená (nepražená) káva

Zelená káva. Novinka v oblasti straty hmotnosti, ktorá sa ale chtiac, či nechtiac dotkla aj bežného života nás kávičkárov. Prečo? Asi hlavne pre nedostatok dostupných relevantných informácií. A kde je málo informácií, vzniká mnoho otázok. Preto aj napriek tomu, že nikto z nás asi nemá v pláne nahradiť zelenou kávou tú praženú, je fér, aby sme sa aj o nej niečo dozvedeli. Samozrejme z overených zdrojov 🙂


Zelená káva a jej nutričné zloženie

Zelená káva obsahuje okrem cukrov, tukov a bielkovín aj okolo 7% kyseliny chlorogénovej (podľa odrody) , ktorá je zodpovedná za ovocnú aciditu, má antioxidačné účinky a povzbudzuje metabolizmus. Práve vďaka kyseline chlorogénovej sa vytvoril marketing okolo chudnúcich účinkoch zelenej kávy a antioxidačných účinkoch pre ľudské telo. Počas praženia zrnko stratí asi iba 3% kyseliny chlorogénovej a získa rôzne oleje, sacharidy, chute a arómy.

Bohužiaľ sa zatiaľ nepodarilo preukázať, že by malo 7% obsahu tejto kyseliny v zelenom zrnku oproti 4% obsahu v zrnku praženom, o toľko výraznejšie účinky pri chudnutí.

Skôr by som sa opýtala, čo môže káva pražením získať. Úžasnú chuť a arómu. Čo sa týka nutričných hodnôt Zelenej kávy, tak napríkad zelený čaj  Matcha má oveľa viac antioxidantov aj polyphenolov ako zelená káva a ja osobne, keď si mám vybrať na jednej strane Matcha, alebo zelenú kávu, no tak si vyberiem určite Matcha, pretože má z nutričného hľadiska vyššiu hodnotu. Obsahuje veľa  protirakovinotvorných látok vyššie ORAC value atď. “ Dr. Michaela Kučová (2018)Zelená káva a obsah kofeínu

Kávovník v sebe vytvára kofeín, ako obranu proti škodcom. Čím vyššie kávovník rastie, tým má menej kofeínu. Robusta môže obsahovať až 2-krát viac kofeínu ako Arabica. Nie je zatiaľ žiadny dôkaz o tom, že sa zo surového zrna lúhuje menej kofeínu, ako z toho praženého.

Preto pozor na ničím nepodložené vyjadrenia o tom, že zelenej kávy môžete vypiť koľko chcete, pretože vraj obsahuje menej kofeínu, aby ste tak zvýšili množstvo príjmu kyseliny chlorogénovej (kvôli chudnutiu napríklad).


Zelená káva a jej chuť

Zelená káva nemá takmer žiadnu chuť. Pre lepšie porovnanie je to cca 100 chutí surovej kávy oproti 500 chutiam praženej Robusty (podobne ako víno) a cca 1500 chutiam praženej Arabiky.


Hodnotenie kvality zelenej kávy

Nikto nikde zatiaľ neurčil kvalitu zelenej kávy.

Surové kávovníkové čerešne sú vystavené postrekom, zrnka kávy sa spracúvajú na zemi a potrebujú tepelné opracovanie, aby sa zbavili všetkých nečistôt. Zelená káva preto môže obsahovať zvyšky pesticídov a nečistôt, ktoré sa zaliatím horúcou vodou nemusia stratiť.

Zrno zelenej kávy je veľmi tvrdé, preto možno kúpiť túto kávu iba mletú. Na obale sa nachádza iba nápis – Zelená káva, bez akýchkoľvek informácií o pôvode kávy, o odrode a teda ani o obsahu spomínanej kyseliny, kvôli ktorej si tento „zázrak“ vlastne kupujeme . Nie je definované ani len koľko % zelenej kávy musí balenie obsahovať a v mletom stave to ani nemožno zistiť.

V prípade zelenej kávy sa môžeme asi iba domnievať, čo vlastne pijeme.


„Zelená káva“, ktorú dostať kúpiť u nás, je originál z kávovin 

Kávoviny sú výrobky získané pražením, alebo vývarom rôznych častí rastlín. Sú to náhrašky kávy bez obsahu kofeínu. Nie sú však vhodné pre ľudí, ktorí trpia celiakiou, nakoľko sú vyrobené z rôznych obilnín. Kávovinovým výrobkom okrem kofeínu chýbajú  i ďalšie obsahové látky.


Na záver 

Čo sa zelenej kávy týka, môžeme byť všetci kávičkári nakoniec pokojní, pretože zatiaľ neexistuje jediný dôvod, prečo by sme mali nahradiť pitie našej obľúbenej čerstvo praženej kávy. 🙂

Výskum v tejto oblasti prebieha už od roku 2005 a stále napreduje. Už dnes môžeme  jednoznačne povedať, že sa tejto reklamnej fraške vôbec nedá dôverovať “ Jozef Augustín – Pri káve, o káve a kávovinách (2016)

Použité zdroje : 

Knižné zdroje : AUGUSTÍN, J. : Pri káve o káve a kávovinách.  Vydavateľstvo YOTA s.r.o. v Brne 2016  ISBN: 978-80-7462-851-1

SZABÓ, P. : Cesta kávy. 2017, ISBN: 978-80-89731-26-8í

Konzultantka: Dr. Michaela Kučová – odborníčka na zdravie a výživu ľudského tela

0 komentárov k “Zelená (nepražená) kávaPridajte vlastný →

Pridaj komentár