Instantná káva

Neviem ako iní, ale ja som odmalička poznala kávu iba ako instantnú alebo zalievanú. Nemali sme doma automaty ani iné pomôcky, bola doba keď sa pilo, jedlo a nosilo proste to, čo bolo. Každopádne zo mňa vyrástla baristka, ktorá pracuje s výberovou kávou a ani neviem ako sa to stalo, ale tento nápoj z detstva už beriem iba ako nostalgiu.

 


Washingtons coffee reklama
Kde sa vzala, tu sa vzala, instantnou sa káva stala.

Jej vznik mal na svedomí japonský vedec Satori Kato, ale využitie instantnej kávy objavil až vynálezca George Constant Louis Washington. S príchodom prvej svetovej vojny sa jeho firma stala oficiálnym dodávateľom tejto pochutiny pre americkú armádu. Káva sa stala súčasťou denného prídelu pre vojakov.
Instantná káva určená pre domácnosti, sa po druhej svetovej vojne vyrábala so sloganom „WENT TO WAR! HOME AGAIN“, čo vo voľnom preklade znamená „išiel som na vojnu! som späť doma“. Na trhu sa významne rozšírila až v 50. rokoch 20. storočia.

 


Je instantná káva naozaj kávou?

Instantná káva sa pripravuje dvomi základnými spôsobmi:

  1. Z upražených a rozomletých kávových zŕn sa pripraví kávový nápoj, ktorý potom vystavíme veľmi nízkym teplotám a pomocou sublimácie sa voda odparí. Ostanú iba kryštáliky instantnej kávy ako ich poznáme.
  2. Sušením koncentrovaného kávového lúhu horúcim vzduchom. Výsledkom je granulovaná instantná káva. Šálka instantnej kávy je rýchlo a ľahko pripraviteľná, bez zložitého varenia, pretože to už prebehlo v továrni.

V lajickom ponímaní je to niečo také, ako keď si uvaríte večeru, zamrazíte ju, potom z nej vysublimujete vodu a vznikne prášok. Prášok potom o pol roka zalejete horúcou vodou a môžete večerať. 🙂


No žijeme v super internetovej digitálnej dobe, tak na čo si budeme hovoriť, keď si to môžeme pozrieť. Nasledujúce video som našla na webovej stránke youtube.com. Je to úryvok z  dokumentu, ktorý môžete pravideľne sledovať na televíznej stanici Discovery Science a ukazuje, ako sa veci vyrábajú.

           》 https://www.youtube.com/watch?v=4G5LcVUcWAg)

Tu som video zámerne zastavila hneď v prvej minúte. Všimnite si, ako vyzerajú zrná, ktoré vo videu prechádzajú do pražičky.zrno instantnej kávy

 

Toto je pre porovnanie fotka, kde držím v ruke zopár kávových zŕn, z ktorých som zvyknutá pripravovať kávu ja.


O instantnej káve sa toho v súčasnosti veľa píše , no s istotou môžeme povedať tri veci:

  1. Instantná káva je z historického hľadiska vhodná pre prípravu v určitom stave núdze.
  2. Instantná káva nie je káva, ale rozpustný prášok z kávového nápoja vytvorený, ktorý sa následne vymieša s horúcou vodou. (Mnohí tomu hovoria „druhák“ 🙂 )
  3. Kvalita kávových zŕn je v prášku nedopátrateľná.

Tak ako… Piť či Nepiť?


 

Vedeli ste že? Na Slovensku pije instantnú kávu až 39% obyvateľov v porovnaní napríklad s Talianskom kde instantnú kávu pije iba 12% obyvateľov. 70% Talianov pije kávu z moky (uviedol talianský časopis o spotrebiteľských tovaroch) . Vo Fínsku v roku 2010 vyrobili fínske kávové pražiarne 46,4 milióna kíl praženej kávy, 7,3 milióna pražených kávových zŕn bolo dovezených a len 1 milión kilogramov sa spotrebovalo ako instantná káva. 94% kávy sa predáva a konzumuje ako káva pražená na filter.

 

Použité zdroje:

en.wikipedia.org/wiki/George_Washington
www.youtube.com/watch?v=4G5LcVUcWAg
www.is.muni.cz/Diplomova_praca.pdf
www.largoconsumo.info/percorso_lettura
www.nordiccoffeeculture.com/coffee-consumption-in-finland/

0 komentárov k “Instantná kávaPridajte vlastný →

Pridaj komentár